ГРАФІКА
ГРАФІКА
ГРАФІКА (від грец. Grapho - пишу, малюю) - один з видів образотворчих мистецтв . Графікою називають малюнок і відбиток на аркуші паперу (в давнину - на папірусі, на пергаменті). Існує станкова графіка (малюнок, естамп, лубок ), книжкова графіка (ілюстрації, віньєтки, заставки, буквиці, титул, авантитул, плетіння, обкладинка, суперобкладинка), журнальна і газетна графіка, мініатюра (варіант книжкової графіки), промислова графіка, екслібрис , плакат, шовкографія, ліногравюра.
Графіка пов'язана із зображенням на площині. Біла або кольоровий папір, що є основою графіки, грає роль фону, на якому більшої виразності знаходять лінія, штрих, пляма.
За способом виконання і можливостям відтворення (тиражування) графіку ділять на унікальну і друковану.
Унікальна графіка створює твір в єдиному екземплярі: малюнок, акварель, гуаш , монотипія, колаж, аплікація, фотомонтаж.
За допомогою друкованої графіки (гравюри) отримують тираж художніх творів, відбитки яких є авторськими творами. Гравюра в залежності від матеріалу, способу його обробки (гравірування) - механічного (різьблення, процарапиваніє) або хімічного (травлення), від виду «глибокої», «високою» або «плоскої» друку ділиться на наступні техніки: ксилографія, ліногравюра, цинкографія, літографія, гравюра на картоні, гравюра різцем на міді, офорт, мецо-тинто, акватинта, суха голка та ін. Гравюри можуть бути виконані в одній з цих технік або в їх поєднанні, в чорно-білому або в кольоровому варіантах.
До сучасних типів графіки відноситься комп'ютерна графіка, яка формуються в електронних системах.
Виділяється сучасний графічний дизайн.
Самостійну галузь утворює графіка листи (епіграф, мистецтво шрифту, каліграфія), що мала велике мистецьке значення в естетичних системах давнини і Сходу (арабська в'язь, китайські і японські ієрогліфи, індійські шрифти та ін.).
Гравюра
(Фр. Gravure, від graver - вирізати) - вид графіки, що включає твори (гравюри), надруковані з дошки, на яку нанесений малюнок (дзеркальний по відношенню до відбитку), оброблені різними способами гравірування.
Мистецтво гравюри полягає в тому, що на плоску поверхню матеріалу наноситься малюнок, який потім покривається фарбою і оттискивается на папері. Число відбитків варіюється в залежності від техніки гравірування і матеріалу. Основні матеріали гравюри - метал (мідь, цинк, сталь), дерево (самшит, пальма, груша, вишня і ін.), Лінолеум, картон, в 20 ст. пластик, оргскло. Обробка гравюрной дошки проводиться механічними засобами, сталевими інструментами або ж травленням кислотою.
Особливістю гравюри є можливість отримувати значну кількість відбитків, її стилістика, пов'язана з роботою в твердих матеріалах.
В Європі гравюра з'явилася в 15 ст., Як мистецтво для народу. Дешеві гравірування листки продавалися на ярмарках, ставали прикрасою осель, нерідко замінювали собою книги, були пропагандою повчальних історій.
До творів станкової графіки, самостійним за призначенням і за формою, відносяться станковий малюнок і станковий лист друкованої графіки (естамп). Станкова графіка призначена для музейних, виставкових колекцій, для прикраси громадських і житлових інтер'єрів.
Малюнок
- Самостійний вид мистецтва, який займає найважливіше місце в образотворчому мистецтві, а також основа живопису, скульптури, архітектури. Малюнком називають твори, виконані олівцем (графітним, срібним, свинцевим, італійським, кольоровими), пером, соусом, сангиной, вугіллям, пастеллю та іншими матеріалами.
Естамп
(Фр. Estampe) - відбиток з Гравірувальною дошки (гравюра, літографія, шовкографія, монотипія), який є станковим твором художньої графіки.Естамп друкується з дошки, яку гравировал сам художник, часто він же робить відбитки. Такі роботи зазвичай працюють на основі реєстрації, авторськими екземплярами, вважаються оригіналами. Естампи бувають чорно-білими і кольоровими.
До творів народної графіки відноситься лубок ( «луб» - внутрішня частина кори), що відрізняється простотою і дохідливістю. Він супроводжувався пояснювальними написами, виконувався безіменними художниками-самоучка і друкувався величезними тиражами. Лубок - дешева, широко доступна, цікава гравюра, заміняв неписьменним ілюстровану книгу, будучи разом з тим галуззю народного мистецтва, фольклору. Йому притаманна оригінальна декоративна виразність, деяка наївність. Лубок набув широкого поширення в Китаї (з 8 ст. - Гравюри на дереві), в Європі (з 15 ст. - Гравюри на дереві, з 17 - гравюри на міді, з 19 - літографії). Лубок служив засобом масової інформації і нерідко - громадської пропаганди ( «летючі листки» часів Реформації і селянської війни 16 ст. В Німеччині, лубки Великої французької революції 18 ст.). У Росії в 17 ст. лубок друкували на ручних верстатах з дерев'яних дощок і розфарбовували від руки (в 18 ст. з'являється гравюра на міді, в 19 - літографія).Популярністю користувався лубок, який ілюструє билини, казки, біблійні легенди, притчі, а в 19 ст. - художні твори.
Книжкова графіка
- Складова частина книжкового видання. Книга включає в себе літературу, графіку, мистецтво шрифту і поліграфічне мистецтво. Художники книги розробляють тип видання, конструкцію книги, її декоративне оформлення, ілюстративний цикл. Конструкція книги традиційна: книжковий блок, обкладинка, палітурка, суперобкладинка, форзац, титульний лист, шмуцтитули, ілюстрації (фронтиспис, смуги, заставки, кінцівки, ініціали і т.д.), шрифти. Ці елементи, підкоряючись законам композиції, об'єднуються в єдиний ансамбль.
Історія книги починається з папірусних сувоїв (з 3 тис. До н.е. в Стародавньому Єгипті), в перших століттях н.е. з'являються пергаментні кодекси (тип сучасної книги) - ті і інші прикрашалися малюнками і мініатюрами. Ця система оформлення багато і складно розробляється в паперовій книзі середньовіччя Європи і Азії. Винахід друкарства в середині 15 ст. створило класичну європейську книгу з поєднанням шрифту і гравюр (спочатку на дереві, з 17 ст. на металі). У 19 - поч. 20 ст.швидкий розвиток репродукционной техніки зблизило книжкову графіку з поліграфією, створило професію художника книги, ілюстратора.
Промислова графіка
- Вид прикладної художньої графіки, що з'явився як вид мистецтва на рубежі 19-20 вв. Промислова графіка займається створенням товарних ярликів, фірмових знаків, видавничих марок, упаковок, рекламних видань, бланків і конвертів. Вона стикається з рекламою, включається в систему дизайну.
Одним з видів графіки є екслібрис (лат. Ex libris, букв. - З книг) - знак, який вказує на власника книги. Екслібрис прикріплюється на внутрішню сторону книжкової палітурки або обкладинки. Книжкові знаки гравіруються на дереві, міді, лінолеумі, цінкографіческім або літографським способами. Екслібриси діляться на кілька типів. Гербовий - був поширений у 16-17 ст. і відтворював герб власника книги. Вензелевим - представляв собою орнамент, що включає ініціали власника книги.Сюжетний - складається з фігур, атрибутів, емблем, архітектурних мотивів. Серед майстрів екслібриса були А.Дюрер , Л.Кранах , Г.Гольбейн-мл. , Ф. Буше , У.Хогарта , А.Матісса , А.Н.Бенуа, В.А.Фаворскій , Е.Е.Лансере.
Плакат
(Нім. Plakat, фр. Placard - оголошення, афіша) - вид образотворчого мистецтва, зображення, розраховане на загальну увагу, створене в агітаційних або навчальних цілях. Плакат є твором друкованої графіки і поліграфії, часто створюється в єдиному екземплярі.
Джерело: https://www.krugosvet.ru